Zmiany w prawie drogowym

1 czerwca br. wejdzie w życie długo oczekiwana nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Projekt zapowiadanych zmian w obecnym kształcie został finalnie podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę po uprzednim procedowaniu w parlamencie. Główne zmiany to: ujednolicenie ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym, zakaz tzw. jazdy na zderzaku, wprowadzenie zasady pierwszeństwa pieszych. Przed datą wprowadzenia powyższych zmian, zapowiedziano ogólnopolską kampanię edukacyjną, która w dużej mierze jest finansowana z dotacji unijnych. Koszt to ok. 30 mln złotych.

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym

Nowelizacja ustawy zrównała dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia. Dotychczas przepisy prawa stanowiły, iż dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym w godzinach nocnych tj. 23-5 wynosiła 60 km/h, zaś przez resztę dnia 50 km/h.

Mandaty z fotoradarów

fot. Minerva Studio/bigstockphoto.com

Koniec jazdy na tzw. zderzaku

Wprowadzone zmiany zakładają, że bezpieczna odległość na drogach ekspresowych oraz autostradach ma wynosić połowę aktualnej prędkości. Dla przykładu, kierowca jadący 140 km/h jest zobowiązany zachować min. 70 m odstępu od poprzedzającego pojazdu. To wymaganie nie będzie dotyczyć sytuacji, kiedy kierowca wykonuje manewr wyprzedzania. Trzeba jednak pamiętać, że podczas wyprzedzania lewym pasem, dojeżdżając do auta poruszającego się wolniej, nie należy się nadmiernie  do niego zbliżać i wymuszać zjechanie na prawy pas.

Pierwszeństwo pieszych

W oparciu o nowe regulacje pieszy, który znajduje się już na przejściu, ma mieć pierwszeństwo przed każdym pojazdem. W momencie, kiedy dopiero na nie wejdzie – pierwszeństwo przed każdym pojazdem oprócz tramwaju. Ponadto kierowca pojazdu zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność oraz zwolnić na tyle, aby pieszy nie był narażony na niebezpieczeństwo. Niemniej jednak zmiany dotyczą także pieszych. Wchodząc lub przechodząc przez jezdnię, torowisko, a także na pasach ustawodawca nałożył na pieszego bezwzględny zakaz korzystania z telefonu komórkowego oraz innych urządzeń elektronicznych, które mogłoby rozproszyć jego uwagę.

Najważniejsze zmiany – hulajnogi elektryczne

Oprócz powyższych nowelizacji, 20 maja br. weszły w życie także przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych. W świetle nowego prawa e-hulajnoga jest przeznaczona do użytku dorosłych oraz młodzieży i starszych dzieci – między 10. a 18. rokiem życia. Dzieci do 10 r.ż. mogą jeździć tylko pod opieką dorosłych w tzw. strefie zamieszkania. Zakaz zaś dotyczy dróg, chodników oraz ścieżek rowerowych. Osobom w przedziale wiekowym 10-18 lat zezwala się na jazdę po drodze publicznej, o ile są posiadaczami karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. W ustawie znalazły się również wytyczne dotyczące parkowania hulajnóg. Jest to możliwe tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli nie znajdziemy takich w okolicy, dopuszczalne jest pozostawienie sprzętu na chodniku, ale przy zrealizowaniu kilku warunków, m.in. równoległe ustawienie względem krawędzi chodnika.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *