Andrzej Kowalski pyta o Prawo pracy
Witam,
Mam prośbę odnośnie jednej nurtującej mojego teścia kwestii związanej z prawem pracy (świadczenia przedemerytalnego).
Aktualnie teść pracuje w firmie, która ma kłopoty finansowe i nie otrzymuje wypłaty w terminie, a jeśli już to w zaniżonej kwocie. Spełnia większość wymagań odnośnie uzyskania świadczenia przedemerytalnego czyli ma przepracowane w sumie prawie 43 lata, skończył 62 lata, a w firmie, w której aktualnie jest zatrudniony, pracuje już kilka lat.
W interncie na stronie http://www.infor.pl/ znajduje się artykuł "Jak uzyskać świadczenie przedemerytalne", w którym jest w punkcie 3, że "świadectwo pracy zawierające podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego" jest jednym z dokumentów, które trzeba będzie dołączyć do wniosku o przyznanie świadczenia. Czy jeśli pracodawca teścia, rozwiąże z nim umowę o pracę z inicjatywy zakładu pracy (który nie będzie w stanie upadłości) – czyli po prostu będzie to tzw. zwykłe zwolnienie za wypowiedzeniem zakładu pracy – to czy wtedy również teść będzie spełniał wymogi, aby uzyskać świadczenie przedemerytalne? Innymi słowy jeśli zwolnienie z pracy będzie z winy zakładu pracy, a sam zakład nie będzie w stanie upadłości czy wtedy również teść będzie spełniał jeden z wymogów?
Będę wdzięczny za pomoc w tej sprawie, ponieważ aktualnie nie stać go pozwolenie sobie skorzystanie z płatnej pomocy prawnej m.in z powodu kłopotów z uzyskaniem wypłaty, a szeroko pojęta rodzina też do zamożnych nie należy.
Z poważaniem
—
Andrzej Kowalski