Justyna Podczaszy pyta o Prawo pracy

Od 2010 roku prowadzę działalność gospodarczą będąc jednocześnie zatrudnioną na etacie (nie uzyskiwałam wynagrodzenia minimalnego z tego powodu z dział. gosp. musiałam opłacać pełne składki). Opłacałam składkę na ubezpieczenie chorobowe w maksymalnej wysokości, po czym przeszłam na zasiłek macierzyński a następnie chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. Między tymi świadczeniami nie miałam ani jednego dnia przerwy i ZUS cały czas wypłacał mi zasiłek liczony od maksymalnej podstawy. W styczniu 2012 roku podczas kontroli wykorzystania zwolnienia lekarskiego pracownicy ZUS stwierdzili że wykorzystuję zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem i ZUS odmówił mi prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia tj. od 31.12.2011 roku do 30.01.2012 roku. Za ten okres również opłaciłam składkę w maksymalnej wysokości jednak z uwagi na to że składka za dzień 31 grudnia została opłacona już po obowiązującym mnie terminie płatności zostałam wyłączona z ubezpieczenia chorobowego za ten okres. Od dnia 31 stycznia znów poszłam na zasiłek chorobowy (z uwagi na to że byłam chora na poważną chorobę zakaźną i nie mogłam zostać dopuszczona do pracy) jednak ZUS wypłacił mi zasiłek od najniższej podstawy powołując się na art. 49 ustawy zasiłkowej. Odwołałam się od decyzji ZUS (odwołanie w załączniku) jednak ZUS skierował sprawę do sądu. Proszę o opinię czy moje odwołanie jest słuszne i czy w moim przypadku mają zastosowanie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 maja 2012 r., sygn. akt P 12/10 oraz wyrok Sądu Najwyższego sygn. I UK 350/11?
ODWOŁANIE
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Brzozowie nr 122/2012 z dnia 6 lipca br. określającej okresy podlegania przeze mnie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Zaskarżam powyższa decyzję Zakładu ubezpieczeń Społecznych w kwestii wyłączającej mnie z podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w dniu 31 grudnia 2011 roku. Uważam, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydając powyższą decyzję nie kierował się konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej zawartą w art. 2 oraz art. 32 Konstytucji RP oraz w art. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Na tej podstawie wnoszę o uchylenie przedmiotowej decyzji i rozstrzygnięcie co do istoty sprawy.

UZASADNIENIE

W dniu 02.02.2012 r. złożyłam do Dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wyrażenie zgody na opłacanie składki po terminie na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za miesiąc 12/2011 r. Pomimo tego, że z wnioskiem takim zwróciłam się po raz pierwszy zgoda nie została wyrażona. Nieopłacenie przeze mnie składki za dzień 31.12.2011 r. spowodowane było złożeniem w dniu 06.02.2012 r., a więc już po obowiązującym mnie terminie płatności, korekty deklaracji za miesiąc grudzień 2011. Kwotę zaległości wobec ZUS wynikającą z tej korekty niezwłocznie uregulowałam. Do tej pory wszystkie składki opłacałam terminowo i uważam, że niedopuszczalne jest zignorowanie przez ZUS faktu, iż od początku prowadzenia przeze mnie działalności gospodarczej, tj. od 1 września 2010 roku, sytuacja taka przydarzyła mi się po raz pierwszy.

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. systemie ubezpieczeń społecznych w oparciu o którą działa ZUS mówi w art. 2a, że „ustawa stoi na gruncie równego traktowania wszystkich ubezpieczonych bez względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, stan cywilny oraz stan rodzinny”. Pracując przez 5 lat w biurze rachunkowym nie spotkałam się z przypadkiem, w którym by ZUS na wniosek ubezpieczonych o przywrócenie terminu opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe nie wyraził takiej zgody, chociaż w/w ubezpieczeni nie opłacali tej składki w terminie kilkakrotnie. Ponadto znam wiele przypadków, w których przywrócenie terminu miało miejsce nawet kilka lat wstecz.
Niezrozumiałe jest dla mnie jakimi kryteriami kieruje się Dyrektor ZUS wyrażając bądź nie zgodę na opłacanie składki po terminie na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, tym bardziej, że w dniu 28.05.2012 r. ponownie wystąpiłam z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za miesiąc 12/2011 r. oraz o wydanie decyzji dotyczącej okresów podlegania przeze mnie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zgoda znów nie została wyrażona a stanowisko Dyrektora nie zostało w żaden sposób uzasadnione zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku.

Uważam, że w świetle istniejącego prawa i stanu faktycznego Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinien wyrazić zgodę na opłacenie przeze mnie składek po terminie na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za miesiąc 12/2011 r. w związku z tym wnoszę jak na wstępie.

Odpowiedz na to pytanie