Odszkodowanie za wypadek w centrum handlowym
Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie: W październiku ubiegłego roku, idąc do pracy poślizgnęłam się na mokrej podłodze i w wyniku czego złamałam sobie nogę. Pracuję w jednym ze sklepów w centrum handlowym. Wypadek miał miejsce tuż po przekroczeniu progu centrum handlowego. Podłoga była tam mokra, ponieważ padał wtedy deszcz i nie było tam wycieraczek ani tabliczki ostrzegawczej. Było to w okolicach godz. 7:00 więc nie było świadków tego zdarzenia. Jedna koleżanka z mojej pracy widziała mnie już po tym jak się przewróciłam. Dodam tylko, że nie spodziewałam się, że uraz jest tak poważny i nie wezwałam pogotowia, udałam się tam samodzielnie. Na miejscu okazało się, że złamana jest kostka boczna podudzia prawego, w związku czym został mi założony gips. Po dwóch tygodniach na kontroli okazało się, że złamanie się przemieściło i konieczna jest operacja zespolenia kości. Po operacji nosiłam jeszcze przez sześć tygodni gips. Płytkę, którą zespolono mi nogę wyjęto dopiero w maju tego roku. Od października 2014 do kwietnia 2015 przebywałam na zwolnieniu lekarskim, a następnie do 14 sierpnia na zasiłku rehabilitacyjnym, wtedy właśnie nastąpiło zakończenie mojego leczenia.
Moje pytanie jest następujące: czy mogę starać się o odszkodowanie od centrum handlowego, czy nie jest już za późno?
Z góry dziękuję za pomoc
1 odp.
Dzień Dobry,
Wypadek w miejscu publicznym ma miejsce wtedy, gdy osoba doznała obrażeń fizycznych w miejscu publicznym z powodu zaniedbania, jakiego dopuścił się administrator lub właściciel. Oznacza to, że tego rodzaju wypadek może mieć miejsce w centrum handlowym, restauracji, sklepie, na ulicy czy placu zabaw.
O odszkodowanie staramy się od ubezpieczyciela administratora czy właściciela posesji. Osoba odpowiedzialna za wszelkiego rodzaju miejsca publiczne ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo osób tam przebywających.
Zaniechaniem ze strony administratora czy właściciela jest m.in. niewystawienie tabliczki informującej o mokrej podłodze (tabliczka musi być ustawiona w taki sposób, by była widoczna z każdego miejsca), nieodśnieżony lub dziurawy chodnik.
Aby roszczenie miało szanse na wygraną, trzeba pamiętać o zgromadzeniu jak największej ilości dowodów: zdjęć, świadków lub przedmiotów, które spowodowały szkodę. Podstawą do wypłaty odszkodowania będą materiały, które możesz w ten sposób przedstawić jako dowód w sprawie. Będzie to pomocne przy udowodnieniu winy osobie lub instytucji odpowiedzialnej za Twój wypadek.
Z Poważaniem
Łukasz Spaleniak
Kancelaria Prawna Karina Łukaszczuk