Nocna i świąteczna opieka zdrowotna bez regionalizacji
Aby skorzystać z opieki zdrowotnej w nocy lub w dni świąteczne, należy udać się do przychodni, z którą związany jest nasz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W innej możemy nie otrzymać pomocy.
Te przepisy Narodowego Funduszu Zdrowia często pozostawiają chorych bez opieki. Jeśli ich stan zdrowia pogorsza się poza miejscem zamieszkania, trudno im znaleźć lekarza, bo ten ma prawo, by odmówić im pomocy. Od 1 marca 2011 roku taki scenariusz nie będzie miał miejsca. NFZ odstąpi bowiem od regionalizacji. W konsekwencji, każdy pacjent będzie mógł skorzystać z usług dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Przypisanie do konkretnego lekarza POZ nie będzie miało znaczenia.
Nie oznacza to jednak, że w nocy lub w święta łatwiej będzie uzyskać pomoc. Dostępność lekarzy może być znacznie ograniczona. Wszystko dlatego, że 1 marca zostanie zlikwidowanych 40 proc. punktów świadczenia opieki. Ich liczba skurczy się więc z 813 do 491. Które gabinety zostaną zamknięte, jeszcze nie wiadomo. Te, które będą kontynuowały swoją pracę wybrane zostaną w drodze konkursu.Najprawdopodobniej szczegółowe informacje zostaną podane po 21 lutego 2011 roku. Obszary zapewniania świadczeń obejmować będą 50 tys. mieszkańców.