Usługi adwokackie będą bardziej dostępne
Obecnie na korzystanie z usług adwokata mogą pozwolić sobie nieliczni Polacy. Ci, którzy w ostateczności zwracają się o pomoc prawnika muszą liczyć się z ogromnymi kosztami.
Kancelarie adwokackie cenią się wysoko. Oczywiście ich cennik ustalany jest zależnie od regionu Polski i wielkości miasta, jednak nigdy nie jest niski. Najdroższe kancelarie za prowadzenie choćby sprawy rozwodowej liczą sobie nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć również koszty sądowe, które również nie należą do najtańszych. Nic dziwnego, że przy takim stanie rzeczy, aż 90 proc. Polaków jest zdania, że nie potrzebuje pomocy prawnej.
Rzeczywistość jest jednak inna. Pomocy prawnej może potrzebować każdy z nas. Zwykła stłuczka drogowa, wypadek w pracy czy podział majątku – to kwestie które zawsze warto skonsultować z prawnikiem. Taki komfort mają np. Niemcy – są oni objęci ochroną prawną dzięki polisom, które są powszechnie dostępne.
W Polsce takie polisy prawne to zupełna nowość. Na ich popularyzacji zależy jednak Naczelnej Radzie Adwokackiej, rzecznikowi praw obywatelskich i rzecznikowi ubezpieczonych. Insytytucje te chcą walczyć o to, by i w Polsce możliwe było ubezpieczenie prawne, gwarantujące obywatelom stały dostęp do adwokatów – nie tylko w poważnych sprawach, które wymagają interwencji specjalisty, ale także na co dzień.
Pomysł nabiera już rumieńców. Pomysłem zainteresowane są już znane firmy ubezpieczeniowe. Prawnicy prowadzą jednak negocjacje, które mają na celu zaangażowanie w projekt większą liczbę poważnych graczy. Jeśli rozmowy zakończą się pożądanym efektem, już za kilka lat Polacy będą mogli częściej i taniej korzystać z usług adwokatów.