Ustawa o Brexicie przegłosowana
Brytyjska Izba Gmin przegłosowała drugie czytanie kontrowersyjnej ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia ze Wspólnoty 29 marca 2017 roku i ma zamiar opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.
Według założeń ustawy ma ona zapewnić stabilność regulacyjną po opuszczeniu Wspólnoty. Nowa ustawa ma uchylić poprzednią z 1972 roku o wejściu kraju do UE. Pierwotna ustawa wprowadzała zasadę pierwszeństwa prawa wspólnotowego i przenosiła istniejące przepisy obowiązujące we Wspólnocie do brytyjskiego prawa. Dzięki nowej ustawie przepisy te będą mogły być aktualizowane i zmieniane przez odpowiednie ministerstwa, by dopasować je do nowej sytuacji po Brexicie.
Ustawa nadaje także ministrom ograniczone czasowo prawo do wprowadzania technicznych zmian w przepisach za pomocą prawa wtórnego w celu dostosowania ich do sytuacji po wyjściu ze Wspólnoty.
Część posłów uważa, że ustawa nie realizuje woli narodu i ogranicza demokrację. Nazywana jest nawet „cichym zamachem stanu”.
Zdaniem posłów będących za ustawą zapewnia ona stabilność w trakcie procesu wychodzenia z UE. Daje także pewność i bezpieczeństwo ludziom i przedsiębiorstwom, że nie będzie niespodziewanej zmiany w przepisach do opuszczeniu Wspólnoty.
Do głosowania doszło w nocy z 11 na 12 września br po wielogodzinnej debacie. Głos zabrało w niej 107 posłów. Za przyjęciem projektu było 326 posłów, przeciwko było 290. Część z posłów wyłamało się z dyscypliny partyjnej nakazującej głosowanie przeciwko ustawie.
Wielu posłów, którzy głosowali za ustawą na etapie drugiego czytania, zapowiedziało, że oczekują zmian od rządu, szczególnie w zakresie doprecyzowania brzmienia ustawy i ograniczenia uprawnień, jakie mają otrzymać ministrowie.
Kolejny etap pracy komisji i trzecie czytanie ustawy zaplanowane zostało na październik. Posłowie będą mogli wówczas wprowadzać swoje poprawki.